For at kommunen skal kunne løyse dei bustadpolitiske utfordringane og leggje til rette for vidare vekst, er det avgjerande å ha tilstrekkelege økonomiske verkemiddel. Auka låneopptak til vidare utlån gjennom startlånordninga er eit av dei mest målretta og effektive verkemidla kommunen rår over for å stimulere til auka busetjing, nybygging og varig etablering i bustadmarknaden.
Vågå kommune auka difor låneramma frå 4 millionar til 20 millionar for å:
Hjelpe fleire inn på bustadmarknaden
Startlånet er det viktigaste verkemiddelet for å gi personar med langvarige finansieringsproblem høve til å kjøpe ein eigna bustad. Når staten òg viser til at startlån skal vere eit hovudverkty for å sikre at fleire får moglegheit til å eige eigen bustad, er det naturleg at kommunen styrkjer kapasiteten sin for vidare utlån.
Møte lokale utfordringar i bustadmarknaden
Husbanken peikar i sine føringar på at kommunane må vere tett på utviklinga i bustadmarknaden og sjå bustadpolitikken i samanheng med levekår, rekruttering og lokalt næringsliv.
Bidra til nybygging og større aktivitet i byggje- og eigedomsbransjen
Regjeringa har fastsett at startlån skal prioriterast innanfor Husbanken si nasjonale utlånsramme. I 2026 er ramma 19 milliardar kroner, og auka kommunalt låneopptak vil bidra til at fleire prosjekt kan realiserast lokalt. Dette inkluderer både kjøp av eksisterande bustader og bygging av nye bustader, som er ein viktig del av eit velfungerande bustadtilbod.
Styrkar busetjing i kommunen
Med tilgjengelege startlånmidlar kan kommunen målretta hjelpe grupper som:
• barnefamiliar
• unge med stabil inntekt men manglande eigenkapital
• personar med helse- og sosialfaglege utfordringar
Forusett at husstanden har betjeningsevne.
Dette gjev forutsigbarheit for familiar som ønskjer å busette seg permanent, og bidreg til å stabilisere folketalet.
Gjer det lettare å realisere nybygg
Når fleire søkjarar får finansiering gjennom startlån, aukar etterspurnaden etter nye bustader. Dette bidreg til:
• at lokale utbyggjarar får betre grunnlag for å setje i gang prosjekt
• meir variert bustadtilbod
• auka aktivitet i byggjebransjen, som ofte er ein nøkkelfaktor i distriktskommunar
Betre utnytting av kommunale bustader
Ved at fleire får startlån og flyttar ut av kommunale bustader, frigjer kommunen kapasitet til andre som treng midlertidig bustøtte. Dette er eit av dei uttrykkjelege formåla i startlånsforskrifta.
Aktuelle nettsidar:
Husbanken.no
Lovdata.no
Deler av teksta er generert av KI